Badania psychologiczne kierowców popularnie nazywane są psychotestami i dotyczą tylko niektórych grup kierowców. Ich celem jest wyeliminowanie osób, które nie spełniają określonych kryteriów i mogą stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
Kto musi wykonać badania psychologiczne dla kierowców?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa o ruchu drogowym, niektórzy kierowcy zobowiązani są do wykonania badań psychologicznych, są to:
– kierowcy ubiegający się o kat. prawa jazdy wyższą niż B,
– kierowcy pojazdów uprzywilejowanych,
– instruktorzy i egzaminatorzy,
– kierowcy taxi,
– kierowcy, którzy uzyskali 24 pkt karne lub mieli zatrzymane prawo jazdy za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
We wszystkich tych sytuacjach koszty badania ponosi kierowca.
W niektórych przypadkach to pracodawca może skierować kierowcę na badania psychologiczne i to wtedy on ponosi koszty badań. Najczęściej dotyczy to:
– kierowców kat. B jeżdżących samochodami służbowymi,
– operatorów wózków widłowych, suwnic, maszyn w ruchu, magazynierów.
Kto może wykonywać badania psychotechniczne?
Badania psychotechniczne kierowców w Katowicach i innych miastach mogą wykonywać tylko placówki medycyny pracy, które wpisane są do rejestru marszałka województwa. Po pozytywnym przejściu badań kierowca otrzymuje odpowiednie zaświadczenie.
Badania psychologiczne mają charakter okresowy, dlatego na zaświadczeniu zawsze widnieje data ważności badań, która może wynosić od 2 do 5 lat.
Czy badania psychotechniczne są trudne?
Zdecydowana większość kierowców odpowie, że nie i nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać, bo przecież nie jest to egzamin.
Celem badań psychologicznych kierowców jest określenie ich sprawności psychomotorycznej (refleks), zdolności poznawczych oraz cech osobowościowych i dojrzałości psychicznej.
Wszystkie badania odbywają się przy pomocy standaryzowanych testów przeprowadzanych za pomocą ekranu dotykowego. To znacznie skraca czas trwania badania i obiektywizuje wyniki.
Przed rozpoczęciem konkretnego etapu badań, kierowca powinien dostać dokładny instruktaż od osoby przeprowadzającej badanie. W przypadku niewłaściwego zrozumienia instrukcji, badanie można powtórzyć.
W zależności od placówki koszt badania wynosi od 150 do 200 zł, a wynik dostępny jest zaraz po badaniu lub w dniu następnym.
W przypadku kierowców, którzy utracili prawo jazdy z powodu spożycia alkoholu lub innych środków odurzających, lekarz orzecznik zleca dodatkowe badania analityczne wątroby i krwi.